nad¿erka - mn

Jakie badanie wykona lekarz?

Lekarz ginekolog jest w stanie postawić diagnozę już podczas zwykłego badania ginekologicznego. Jeśli wykryje on u pacjentki nadżerkę, zleca dodatkowo wykonanie badań cytologicznych, celem wykluczenia zmian nowotworowych w nabłonku szyjki macicy.

Cytologia jest krótkim i bezbolesnym badaniem przesiewowym, które polega na pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki rozmazu z tarczy i kanału szyjki macicy. W dalszej kolejności pobrany rozmaz oddaje się do laboratorium, w którym zostaje poddany dalszej analizie pod kątem wszelakich nieprawidłowości. Badanie cytologiczne w prywatnych klinikach nie należy do najtańszych, jednak co roku organizowane są kampanie, podczas których na terenie całego kraju kobiety mogą wykonać je bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Mimo, iż badania te są mocno promowane i wszelkie akcje się nagłaśnia, wciąż zbyt mało kobiet je wykonuje lub robi to za rzadko. Najczęstszym powodem zaniedbania jest brak czasu, wstyd, jaki towarzyszy tego typu badaniom oraz strach przed bólem. W trakcie badania kobieta nie powinna odczuwać bólu, może jedynie czuć delikatny dyskomfort. Jednak warto się poświęcić po to, aby wykluczyć poważną chorobę będącą konsekwencją nadżerki. Badania cytologiczne powinno się wykonywać między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego, wówczas rozmaz najlepiej nadaje się do analizy laboratoryjnej. Lekarze zwykle zalecają swym pacjentkom wykonywanie tego badania raz do roku. Dotyczy to kobiet w przedziale wiekowym, który najbardziej sprzyja zachorowalności. Pozostałe kobiety powinny badać się przynajmniej raz na trzy lata.

Innym badaniem wykonanym w celu zdiagnozowania nadżerki jest kolposkopia, czyli nowsza forma ultrasonografii przezpochwowej. W praktyce badanie polega na wprowadzeniu przez pochwę kolposkopu, urządzenia pełniącego funkcję mikroskopu, który zostaje podłączony do komputera. Na monitorze pojawia się powiększony 40-krotnie obraz szyjki macicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się dokładne obejrzenie wszelkich zmian chorobowych tego narządu. Metoda ta pozwala także na wykonanie biopsji, która wykluczy lub potwierdzi ewentualne zmiany nowotworowe.