nad¿erka - mn

Nadżerka w ciąży

Niektóre kobiety dowiadują się o tym, że cierpią na nadżerkę gdy są w ciąży. Powoduje to lęk związany z możliwością poronienia lub problemami przy porodzie. Jednak dzisiejsza medycyna pozwala zastosować metodę usuwania nadżerki w czasie ciąży bez ryzyka dla płodu i matki. Objawami nadżerki w okresie ciążowym może być krwawienie np. po stosunku lub badaniu lekarskim. Jeśli badanie cytologiczne, wykaże, że zmiana chorobowa jest niewielka, ginekolog powinien zalecić leczenie przeciwzapalne. Jeśli jednak zmiany są bardziej zaawansowane, być może konieczne okaże się wykonanie fotokoagulacji. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i bezpieczny, nawet dla kobiet zaawansowanej ciąży. Mimo to, większość lekarzy podejmuje decyzję o obserwacji nadżerki przez pozostały czas ciąży i leczenie jej jedynie w sposób farmakologiczny. Dopiero po okresie połogu, wykonywane są kolejne badania i jeśli zmiany są większe, wówczas lekarz zaleca przeprowadzenie zabiegu. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnego przypadku choroby.

Jeśli nadżerka została wykryta jeszcze przed planowaną ciążą trzeba zaprzestać starania się o dziecko na czas leczenia choroby. Jeśli konieczne jest wykonanie wypalenia lub wymrożenia nadżerki, należy odczekać do momentu całkowitego zagojenia się narządu. Po upływie okresu gojenia nie ma żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciążę. Należy wówczas przestrzegać profilaktyki i udawać się do ginekologa na badania kontrolne.

Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna dbać nie tylko o ogólny stan swojego zdrowia, ale także o zdrowie narządów rodnych. Badanie ginekologiczne nie należy do ulubionych, jednak jest niezwykle istotne, by wykluczyć ewentualność zachorowania. Badania profilaktyczne, to podstawa, zawłaszcza u kobiet, które zamierzają założyć rodzinę. Im wcześniej wykryte zostanie schorzenie, tym łatwiejsze będzie leczenie i szybciej się ono zakończy.