naderka - mn

Pierwsza miesiączka - co powinnaś o niej wiedzieć

Pierwsza miesiączka wielu dziewczętom kojarzy się z czym wyjątkowym i niezwykłym. Nastolatki z niecierpliwością czekają na ten moment, ale w związku z okresem mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Osoby, które powinny przeprowadzać rozmowy z dziewczętami to przede wszystkim rodzice. Chociaż temat nie należy do najłatwiejszych, warto poświęcić mu chwilę uwagi i przygotować nastolatkę do bycia kobietą. Podczas rozmowy powinny pojawić się takie kwestie objawy miesiączki, dni płodne, higiena i dobór odpowiednich środków. Poniżej mama jak i córka znajdą odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań. Jeśli więc jesteś nastolatką i chcesz zgłębić swoją wiedzę na przykład na temat produktów O.B.® lub jeżeli jesteś matką i chciałabyś dodatkowo przygotować się do rozmowy na tematy kobiece, to zapraszamy do lektury.

kalendarzyk

TRUDNE PYTANIA

W jakich odstępach czasu pojawia się miesiączka?

O ile pierwsze miesiączki mogą być nieregularne, o tyle już po dwóch latach cykl powinien się wyregulować i trwać od 24 do 31 dni. Oczywiście każda kobieta jest inna i niewielkie odchylenia od normy nie są czymś niezwykłym. Jeśli jednak okres pojawia się za często lub zbyt rzadko należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyną nieregularnych miesiączek może być prowadzenie stresującego trybu życia, niedowaga, nadwaga, zmiany hormonalne i wiele innych.

Ile trwa cykl miesiączkowy?

Przyjęło się, że prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Nastolatka musi wiedzieć, że liczenie powinno odbywać się od pierwszego dnia krwawienia.

Dlaczego na początku i na końcu okresu krew miesiączkowa ma ciemniejszy odcień?

Jest to zupełnie normalne zjawisko. Jeżeli pierwszego dnia krew jest brunatna lub ciemnobrązowa może to oznaczać, że na zewnątrz wydobywa się złuszczający nabłonek macicy pozostały z poprzedniego okresu. Krwawienie jest mniejsze i zanim się wydostanie krew ciemnieje.

PODSTAWY HIGIENY

Wcześniej czy później w trakcie rozmowy o miesiączce padną pytania na temat dobierania środków higieny. Nastolatce wyczekującej na okres można polecić cienkie wkładki higieniczne, które zapewnią komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli miesiączka się już pojawi i jeżeli dziewczyna pozna kolejne fazy cyklu, to szybko będzie potrafiła dobierać właściwych rozmiarów tampony. Dla wielu kobiet tampon jest najlepszym rozwiązaniem. Produkt zapewnia dyskrecję, nie powoduje dyskomfortu ruchów i umożliwia uprawianie różnych sportów. Podczas pierwszych miesiączek młodym dziewczynom poleca się używanie mniejszych tamponów marka O.B.® wprowadziła na rynek serię https://nastolatki.myob.pl/procomfort. Tampony mają smukły kształt, silikonową otoczkę i są łatwe w aplikacji.